Mūsdienu dzīves paradumi ne vienmēr ietekmē mūsu veselību, kā arī ārējo skaistumu pozitīvi. Aizvien vairāk cilvēku meklē iespējas, kā padarīt sevi izskatīgāku. Tāpat kā citviet pasaulē arī Latvijā cilvēki ir ieinteresēti padarīt savu smaidu patīkamāku, izvēloties kādu no zobu balināšanas iespējām.

Pirms apskatīsim dažādās zobu balināšanas iespējas, ir svarīgi izprast iemeslus kāpēc zobi maina savu toni.

Visbiežāk kā pirmo iemeslu cilvēki min smēķēšanu, un nekļūdīgi. Tabakas dūmi, kā arī citi ķīmiskie savienojumi, kas izdalās kūpinot cigareti negatīvi ietekmē zobu toni – tie paliek dzeltenīgi, tāpēc atcerieties, ka smēķējot Jūs gan bojājat savus iekšējos orgānus, bet arī zobus.

Tādas ogas kā mellenes, upenes, kā arī dažādi ēdieni un dzērieni, kā, piemēram, kafija var būtiski mainīt zobu toni. Pretēji valdošajam uzskatam, ka emalja ir kā necaursitams vairogs, ko neviena daļiņa nespēj apiet, ēdiena un dzērienu mikrodaļiņas ilgākā laikā posmā spēj izlauzties cauri zobu porainajai struktūrai un gala rezultātā mainīt tā toni uz dzeltenīgu vai pelēcīgu.

Arī pastāv atsevišķas antibiotikas, kas spēj zobi iekrāsot savdabīgi zilos vai brūnos toņus. Šāda zobu toņu maiņa parasti tiek novērota cilvēkiem, kas ir ilgi slimojuši un lietojuši dažādas antibiotikas.

Par laimi, ir pavisam vienkāršs veids, kā samazināt šī negatīvo zobu toņu maiņu. Glāze ūdens, kas tiek izdzerta pēc ēdiena, dzēriena vai citas vielas lietošanas var būtiski reducēt toņa maiņu.

Ja tomēr esat izlēmis veikt zobu balināšanu, atcerieties, ka pat piedzimstot cilvēkam zobi nekad nav balti, tie ir viegli dzeltenīgi vai pelēcīgi atkarīgā no vietas un apstākļiem, kurā dzīvo.

Pastāv divi galvenie zobu balināšanas veidi – profesionālā zobu balināšana un zobu balināšana mājas aptsākļos.

Profesionālā jeb zobu balināšana stomatologa kabinetā

Šī zobu balināšanas metode tiek uzskatīta kā viena no ātrākajām. Vispirms zobārsts noņem aplikumu, kas ir izveidojies uz zobiem un pēcāk uzklāj gēlu. Parasti gēla saturā ir paaugstināts ūdeņraža vai karbamīda peroksīds, kas iekļūst zoba porās un tādējādi balina zobu. Lai procesu paātrinātu tiek izmantota lāzera gaisma. Atkarībā no zobu toņa šo procedūru var nākties atkārtot vairākas reizes, tādējādi procedūru ievērojami padārdzinot, lai gan, jāatdzīst, pat viens šādas zobu balināšanas seanss var izmaksāt vairākus simtus latu. Ja esat ieinteresēts ne tik dārgā zobu balināšanas metodē, skatiet nākamo.

Zobu balināšana mājas apstākļos

Ši jau ir daudz lētāka metode, kas ļauj iegūt līdzvērtīgu rezultātu tikai lētāk, bet būs nepieciešams ilgāks laika posms. Ir bailes apmeklēt zobārsta kabinetu? Neuztraucies, šo balināšanu varēsi veikt mājās. Lai gan zobu balināšana mājās iedalās dažādos veidos atkarībā no izmantotā produkta, minēšu galvenos:

Zobu balināšanas komplekti

Parasti šādā komplektā ietilpst gēla pudelīte un zobu balināšanas kapes. Vispirms gēls ar šļirces palīdzību tiek ievadīts zobu balināmajās kapēs jeb uzmavās, bet pēcāk tās tiek piestiprinātas apakšējām un augšējām zobu rindām. Lai paātrinātu rezultāti, reizēm komplektā arī ietilpst lāzergaisma, kas aktivizē gēlu un padara balināšanas procesu ātrāku.

Plusi: Tiek balināti visi zobi, arī tie, kas atrodas tālāk žokļi.
Mīnusi: Gēls bieži vien nonāk uz smaganām un var izraisīt jūtīgumu vai pat jēlumu.

Zobu balināšanas plāksnītes

Zobu balināšanas plāksnītes(strips) ir piesūcinātas ar kādu no peroksīdiem un vēlāk tiek uzklātas priekšējām zobu rindām. Pēc pāris seansu atkārtošanas reizēm efekts būs manāms.

Plusi: Viegli lietojamas, mazāka peroksīda koncentrācija, kas samazina zobu jūtīguma iespējamību.
Mīnus: Ir iespēja, ka plāksnītes neturēsies pie zobu virsmas, kas var ievērojami apgrūtināt zobu balināšanas procesu. Redzamam rezultātam būs nepieciešamas ilgāks laiks. Nebalina tālākos zobus.

Zobu balināšanas zīmuļi

Šāds zobu balināšanas veids pēdējā laikā ir kļuvis arī visai populārs Latvijā, jo ir visai lēts. Zobu balināšanas zīmulis ir kā rezervuārs, kas satura zobu balināšanas gēlu, kas tiek uzklāts priekšējām zobu virsmām.

Plusi: Lēts zobu balināšanas veids, mazs risks padarīt zobus jūtīgus, viegli lietojams.
Mīnusi: Netiek balināti tālākie zobi, jo tos ir grūti aizsniegt.

Atceries, ka neatkarīgi no izvēlētā zobu balināšanas veida ir jāturpina kopt zobi, lai tie saglabātu savu baltumu. Ieteicams ir lietot zobu pastas, kas satur abrazīvās daļiņas un spēj iegūtu efektu pastiprināt un padarīt ilglaicīgu.

Zobu balināšanas metodes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *