2012. gadā ar pāris mēnešu starpību divas salīdzināšanas mājas lapas veica katra savu aptauju ātrā kredīta lietotāju vidū. Tā kā aptaujas bieži cieš no šādām un tādām neprecizitātēm, salīdzināsim abu aptauju rezultātus un apskatīsim atšķirības – jaunus secinājumus. Šajā rakstā salīdzināsim Gudriem 2012. gada novembra aptauju ar Comparo 2012. gada jūlija aptauju par ātrajiem kredītiem.

Kopīgais

Abās aptaujās biežāk ņemtā summa kredītam ir līdz simts latiem. Vēl dažus datus īsti nevar salīdzināt, jo kādā no aptaujām nesakrīt jautājumi, piemēram, vienā aptaujā “neparedzētiem un ārkārtas gadījumiem” daļēji sakrīt ar otras aptaujas “preču iegādei”, jo, skaidrības labad, arī akcijas preču iegāde var būt “neparedzēts gadījums”.

Atšķirīgais

Comparo aptauja ir daudz plašāka, taču arī ja otrajā aptaujā datu nav daudz, varam redzēt pārsteidzoši daudz nesakritību. Pirmkārt, Gudriem aptauja vēsta, ka ātro kredītu citu kredītu nomaksai izmanto 4,6%, taču Comparo aptaujātie respondenti šādu scenāriju atzīst 16% gadījumu.

Nesakrīt arī to kredītņēmēju īpatsvars, kas ņem ātro kredītu ārkārtas gadījumos – Comparo tie ir 64%, bet Gudriem tikai ap 35%. Comparo lietotāji kredītu izklaidei ņem tikai 3% gadījumu, bet Gudriem aptaujā akcijas preču un ceļojumu iegādei ātro kredītu izmanto 28% aptaujāto.

Arī “vidējais kredītdevējs” abās aptaujās atšķiras. Vienā tas ir vīrietis vecumā līdz 30 gadiem, bet otrajā lielāko vecuma grupu sastāda personas no 31-40 gadiem un 41-50 gadus veci cilvēki.

Secinājumi

Savā ziņā nesakritības varēja gaidīt, jo, ja vien aptauja nav veikta, piemēram, draugiem, tad tā atspoguļo vairāk “portāla lietotāja”, nevis “vidējā kredītņēmēja” profilu. Taču, piemēram, to kredītņēmēju īpatsvars, kas ātro kredītu izmanto citu kredītu nomaksai, atšķirība abās aptaujās liek domāt, ka Gudriem lietotāji tiešām varētu būt kļuvuši “gudrāki” pa diviem gadiem, kopš veikta cita aptauja.

Tīri subjektīvi varētu piebilst, ka Comparo aptauja ir daudz detalizētāka, presei pieejamāka un, šķiet, vairāk cenšas iegūt kopskatu par kredītņēmējiem, nevis vienkārši iezīmēt tendences, kā to darījusi otras lapas aptauja. Taču Gudriem esot salīdzinājuši datus ar ātro kredītu sniedzējiem, tāpēc viņu rezultāti šķiet uzticamāki.

Rakstu piedāvā – zuz.lv ātro kredītu salīdzinātājs!

Ātro kredītu aptauju rezultātu salīdzinājums
Tagged on:                         

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *