Īstermiņa atmiņas traucējumi, nespēja orientēties ļoti labi pazīstamā vietā, kustību traucējumi un disfunkcija – tie ir tikai pāris simptomi, kas izteikti Alcheimeram. Šīs slimības pazīmju komplekss rada neārstējamus bojājumus cilvēka smadzenēs, ko nav iespējams izārstēt. Iespējams tikai ierobežot tās progresu ar dažādu ārstniecisko līdzekļu lietošanu.

Diagnoze Alcheimers – ir neirobioloģiska slimība, kura izplatīta veciem cilvēkiem. Lielākoties tiem cilvēkiem, kas ir 65 līdz 70 gadu vecumā. Šī slimība daudziem pacientiem rada sašutumu, jo nav zināšanu – ko no šīs slimības var sagaidīt un kā progresējošie simptomi ietekmēs esošo ikdienu.

Alcheimers nav slimība, kas uzrodas pāris dienu laikā. Alcheimera slimība – seniorbaltic.lv attīstās vairāku gadu laikā un agrīnie simptomi varētu šķist parasti un nebūtiski. Pat 40 līdz 50 gadus veciem cilvēkiem var konstatēt agrīnos Alcheimera rādītājus, kas saistās ar neseno notikumu neatcerēšanos un pat īslaicīgiem atmiņas zudumiem. Veiktie izmeklējumi parāda, ka jebkuram pacientam Alcheimera pazīmes var būt atšķirīgākas nekā citiem. Dažam tie ir atmiņas apgrūtinājumi, savukārt dažam kustību un citi funkcionalitātes defekti.

Pazīmes, kas var liecināt par Alcheimeru

Alcheimera pacientiem biežākās Alcheimera izpausmes saistās kā uzvešanās maiņā, gan arī dažāda tipa kustības defektos. Tās var būt neattaisnojamas, neparedzamas un straujas noskaņojuma maiņas, nespēja koncentrēties darbiem. Viena no riskantām Alcheimera parādībām ir tuvinieku neatcerēšanās, nevarēšana koncentrēties runai un orientēšanās spēju zudums. Kad cilvēks saskaras ar pēdējo no uzskaitītajām zīmēm viņš var apjukt pat samērā labi pazīstamā lokācijā.

Plašākā skatā slimības simptomi iedalās 3 sistēmās:

  1.   Kustību izmaiņas

Palielinās grūtības izjust līdzsvaru, līdz ar to parādās nestabilas kustības. Šādu ikdienas aktivitāšu veikšana kā apģērbšanās, personiskās higiēnas uzturēšana, apiešanās ar finanšu līdzkļiem sagādā lielas grūtības.

  1.   Uzvedība un psiholoģiskie traucējumi

Pārlieku liels uzbudinājums, neatbilstoša dusmu izpausme un apetītes trūkums – tās ir tikai pāris no psiholoģiskām izmaiņām, kas raksturīgas Alcheimera slimniekiem. Kad slimība strauji progresē, tuvinieki bieži vien izšķiras par soli ievietot slimnieku kādā no medicīniskās aprūpes iestādēm.

3.Kognitīvās izmaiņas

Alcheimera slimība izraisa arī kognitīvos traucējumus, kā atmiņas zudumi, orientēšanos spēju īslaicīgu zudumu, neseno sarunu neatcerēšanos. Nereti slimnieki sūdzas, ka reizumis nespēj atcerēties, kur nolikuši, piemēram, mājas atslēgas u.c. ikdienā nepieciešamos objektus.

Viena no tipiskākajām slimības pazīmēm ir balansa problēmas, kas var radīt kustību traucējumus. Tāpat problēmas var radīt tādu darbību kā rīkošanās ar naudu, apģērbšanās un personīgās higiēnas ievērošana.

Kad Alcheimers progresē, parādās vairākas tā izpausmes. Viena no slimības komplikācijām ir, kad slimnieks neatpazīst ģimeni, aprūpētāju, zināmas personas. Pirmie simptomi, kas norāda uz iespējamo Alcheimera saslimšanu ir: atmiņas zudums, apdomības deficīts, vienaldzība, traucēta spriešana un pārsteidzošas uzvedības pārmaiņas.

Tuvinieki un līdzcilvēki bieži minētos simptomus saista ar novecošanās procesu un tos pieņem kā pašsaprotamu lietu. Šāda neirobioloģiska saslimšana ir ne tikai apgrūtinoša, bet arī bīstama, veicot šķietami ikdienišķas lietas.

Kas var būt riska faktori

Ir veikti vairāki pētījumi, lai uzzinātu Alcheimera izraisītāju. Tomēr ekspertiem to vēl nav sekmējies noskaidrot.

Ir vairāki pieņēmumi, kas varētu būt par iemeslu saslimšanai ar Alcheimera slimību:

-Novecošanās risks. Ievērojamas slimības pazīmes parādās bieži vien gados vecākiem cilvēkiem.

-Paaudžu mantojums. Ja kāds no ģimenes locekļiem tuvā vai tālā radniecībā ir pārslimojis kādu ģenētisku slimību, ir liela iespējamība ar to sasirgt pat vairākās paaudzēs.

-Pacienta slimības vēsture. Kā insults, paaugstināts asinsspiediens un augsts holesterīns. Lai ierobežotu Alcheimera progresu, pacienta ārstēšana ir ar dažādu medikamentu līdzdalību, vitamīniem.

Visos saslimšanas gadījumos slimniekiem tiek paziņots par Alcheimera komplicēto uzbūvi un to, ka tās ārstēšana aizņems.

 

Alcheimera slimības pacientu kopšana